Jaki wybrać balkonik do chodzenia?

Podczas opieki nad osobami starszymi lub niepełnosprawnymi, wiele osób zastanawia się, jak można ułatwić im poruszanie się. Jedni stosują kule, inni wózki inwalidzkie. Istnieje jednak bardzo praktyczne, choć często pomijane rozwiązanie, jakim jest balkonik. Warto poznać jego atuty.

Czym charakteryzuje się balkonik dla niepełnosprawnych?

Chodzik rehabilitacyjny skonstruowany jest z aluminium, ma za zadanie wspomagać chodzenie, wstawanie lub służyć do rehabilitacji seniorów czy inwalidów. Parametry tego sprzętu można dostosować do indywidualnych potrzeb niepełnosprawnego. Balkonik do chodzenia, taki jak tutaj, zapewnia o wiele większą stabilność niż kule ortopedyczne i znacznie wspomaga mobilność pacjenta.

 Dzięki niemu można pokonywać dużo dłuższe dystanse bez robienia odpoczynków. Daje również o wiele większe poczucie samodzielności i komfort psychiczny w porównaniu z wózkiem inwalidzkim (który jednoznacznie kojarzy się z kalectwem, osłabia mięśnie i sprzyja nadwadze). Należy nadmienić, iż mitem jest przekonanie, jakoby balkoniki do chodzenia nie były dedykowane dla osób o słabych rękach czy zaburzonej równowadze.

Modele chodzików rehabilitacyjnych

Ze względu na rodzaj i stopień ograniczeń sprawnościowych, na rynku występują różnie rozwiązania. A oto kilka najpopularniejszych z nich:

  • Balkonik sztywny – dzięki bardzo stabilnej budowie uniemożliwia przewrócenie się. Jest wyposażony w antypoślizgowe nakładki na nóżkach i wymaga nieco więcej energii od osoby, która się dzięki niemu porusza. Jest dedykowany dla pacjentów, mających problem z równowagą.
  • Balkonik kroczący – model ruchomy, który dopasowuje się do ruchu niepełnosprawnego. Jest przeznaczony dla osób, które nie mają wystarczająco dużo siły, aby co chwilę przestawiać statyczną wersję.
  • Balkonik na kółkach – wspomaga płynne poruszanie się i został stworzony dla osób niemających problemu z utrzymaniem równowagi. Wymaga zdecydowanej siły w rękach i w nogach, ponieważ upadek z tym typem chodzika może być niebezpieczny.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Urządzenia i sprzęt medyczny. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.